- Det här evenemang har passerat.
Nostalgiasommar
31 juli 2022 12:00 - 17:00
Visa alla tillfällen för det här evenemangetEvenemang Navigation
Utställningar: Från Järn till Trä – En spännande utställning om 280 års industrihistoria. Utställningen belyser hur Fogelfors Bruk omvandlades från 1700-talets järnhantering till en modern träindustri. Fogelfors Hus är Sveriges äldsta husfabrik, tillverkningen startade redan på 1880-talet. På Bruksområdet tillverkas idag husstommar, loggs, pellets m.m.
Lek: Både vuxna och barn kan spela och leka, i vindsrummen, i “snicke-boa” och i trädgården. Ta gärna med egen fika- eller matkorg!
Ernst Rolf på sin pappas gata – I Nostalgia finns en utställning om revykungen Ernst Rolf som har sina rötter i Fågelfors.
Karl Gerhard – En unik utställning om Karl Gerhard, som under flera decennier var dominerande inom svensk revy, författare m.m.
I två rum och kök kan Du uppleva en del av det tidiga 1900-talets musikaliska nöjesliv genom originalnoter, bilder och grammofoninspelningar, i tidsenlig miljö.
Glassförsäljning.
